Przejście do sekcji:
KGW Boguszyce
KGW związało się w 2018 roku i jego skład liczy 35 osób w tym 4 Panów. Produktem, który wyróżnia Koło jest Boguszycki smalec z cząbrem, którego receptura jest pilnie strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mając powyższe na uwadze, głównym tematem, wokół którego skupia się działalność Koła to warsztaty kulinarne i prezentacje potraw regionalnych.
KGW Garłów
KGW w Garłowie zawiązało się w 2019 r. z inicjatywy Sylwii Zielińskiej – Sołtysa Wsi, Ilony Chmielewskiej i Jolanty Walas – mieszkanek Garłowa. KGW liczy 17 członków w tym 3 mężczyzn. Dotychczasowa działalność Koła to przede wszystkim kultywowanie i promocja rękodzieła - lalki motanki oraz serwetki robione szydełkiem - organizacja warsztatów teatralnych dla dzieci oraz współorganizowanie z KGW Boguszyce Ostatek Boguszyckich.
KGW Huta Wałowska - Janolin
KGW zawiązało się w 2019 roku. W jego skład wchodzi 14 aktywnych Pań z terenu sołectwa Huta Wałowska – Janolin. Działalność Koła to przede wszystkim kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów, organizacja spotkań integracyjnych oraz akcji społecznych np. sprzątania sołectwa. Wśród wyróżniających się imprez organizowanych przez KGW należy wskazać „Baśniowe pożegnanie lata”, które przyciągnęło uwagę dużej liczby gości.
KGW Julianów
KGW Julianów zawiązało się w 2019. Do Koła należy jedenaście Pań w różnym wieku. Głównym celem działania jest integracja mieszkańców wsi oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych i kulinarnych. KGW współpracuje z istniejącą na terenie sołectwa Wioską Dębową oraz Zagrodą pod Dębami. Efektem współpracy są inspirujące warsztaty kulinarne czy rękodzieła w efekcie których powstają piękne ekologiczne, leśne stroiki oraz wyjątkowe lalki Motanki - słowiańskie amulety pomyślności i spełnienia życzeń.
KGW Kurzeszyn
Pierwsze informacje o KGW w Kurzeszynie pochodzą z 1929 r. Z tego roku zachowało się zdjęcie delegacji Kołka Rolniczego i Koła Gospodyń wyjeżdżających na Dożynki do Spały. Natomiast formalne dokumenty rejestrowe KGW pochodzą z 1955 roku. Panie, które należały do OSP w Kurzeszynie, przy wsparciu Kółka Rolniczego, utworzyły Koło Gospodyń, które wówczas liczyło 30 Pań i skupiało się głównie wokół reżyserowania teatrzyków da dzieci i dorosłych oraz organizowaniu zabaw tanecznych. Z biegiem lat skład osobowy Koła się zmieniał i obecnie liczy ono 46 członków, w tym 7 Panów. Od początku swojego istnienia, działalność organizacji ściśle związana jest z życiem społecznym sołectwa Kurzeszyn i okolicznych miejscowości.
KGW Konopnica
Koło Gospodyń Wiejskich w Konopnicy powstało w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Założycielem i pierwszym prezesem tej organizacji była Irena Dymowska. Życie kulturalne skupiało się na organizacji Dnia Kobiet, zabaw choinkowych, sylwestrowych, zabaw tanecznych, wycieczek krajoznawczych. Zabawy taneczne były często dochodowe, a pieniądze przeznaczano na wykończenie pomieszczeń w remizie, wyposażenie kuchni, zakup naczyń i sprzętu do wypożyczania. Dla podtrzymania tradycji, członkinie koła wykonywały wieńce dożynkowe do parafialnego kościoła i na uroczystości dożynkowe w gminie i powiecie. W latach dziewięćdziesiątych funkcję przewodniczącej piastowała Bożena Lusa. Panie kontynuowały działalność i tradycje swoich poprzedniczek.
KGW Matyldów
KGW zawiązało się w 2019 r. i liczy 49 członków, w tym również aktywnych i chętnych do pomocy Panów. Wizytówką sołectwa i Koła jest „Święto ziemniaka” corocznie organizowane na jesieni, po zakończeniu prac polowych. Uczestnicy wydarzenia biorą udział w zabawach integracyjnych, degustują pyszne potrawy oraz poszerzają wiedze na temat właściwości tego samczego warzywa. Członkowie Koła aktywnie angażują się również w akcje społeczne np. adopcja chryzantem, organizują warsztaty kulinarne lepienia pierogów i smażenia pączków oraz spotkania integracyjne.
KGW Rossocha
KGW zawiązało się w 2018 r. i jego skład liczy 35 członków w tym także kilku mężczyzn. W przypadku tego Koła na uwagę zasługuje szczególne pielęgnowanie tradycji ludowej związanej z Nocą Świętojańską i Sobótkami. Wieńce w wykonaniu Koła zawsze zyskują najwyższe lokaty podczas wydarzeń związanych z tym dawnym słowiańskim świętem. Członkowie KGW aktywnie angażują się w życie lokalnej społeczności organizując pikniki integracyjne oraz ogniska jak również aktywizują mieszkańców do dbania o wizerunek całego sołectwa inicjując akcje sprzątania.
KGW Pukininianki
KGW zawiązało się w 2019r. Pomysł stworzenia Koła był odpowiedzią na potrzeby wspólnej integracji i działania na rzecz mieszkańców lokalnej społeczności. Koło liczy w obecnej chwili 35 członków, którymi są nie tylko kobiety ale również bardzo kreatywni i ambitni panowie. Wiek członków Koła gospodyń wiejskich jest w przedziale od 25lat do 65 lat. Taka rozpiętość wiekowa jest wskazana ponieważ, młode osoby z Koła uczą się rozważności i mądrości życiowej oraz doświadczenia od osób starszych, zaś młode zarażają osoby starsze młodzieńczym zapałem, świeżością działania, pomysłowością i odwagą.
KGW Stara Wojska
KGW zawiązało się na początku lat 80. jako grupa nieformalna składająca się z 30 aktywnych Pań z terenu sołectwa. Działalność Koła to przede wszystkim kultywowanie tradycyjnych obrzędów ludowych oraz organizacja spotkań integracyjnych i okolicznościowych takich jak półpoście, ostatki, noc świętojańska czy dożynki. W 2018 roku, Koło pozyskało nowych członków (w tym mężczyzn) i sformalizowało swoją działalność rejestrując się Krajowym Rejestrze KGW. Od początku swojego funkcjonowania, organizacja aktywnie współpracuje z lokalną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej.
KGW Wilkowice
KGW zawiązało się w 1966 r. i jego skład liczył wówczas 42 aktywne Panie. Pomimo, że skład liczebny i osobowy na przestrzeni lat ulegał zmianom, jedno w Wilkowicach jest stałe – hafciarstwo. Tą trudną sztuka zajmują się mieszkanki sołectwa Wilkowice, wśród których od lat, niekwestionowanymi mistrzyniami są Panie Zofia Sujka i Janina Słodka. Hafciarskie arcydzieła wielokrotnie można było podziwiać podczas targów i wydarzeń o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, podczas których Panie reprezentowały Gminę Rawa Mazowiecka ale również na strojach regionalnych Ludowego Zespołu Obrzędowego „Wilkowianie”, który to powstał na bazie KGW. Tematyka haftu nierozerwalnie związana jest z Księstwem Łowickim, którego obszar obejmował również ten fragment gminy.
KGW Pasieka Wałowska
KGW zawiązało się w 2019 roku. Pasją Pań skupionych w Kole jest scrapbooking, kultywowanie starych piosenek z regionu oraz reżyserowanie skeczy kabaretowych promujących Gminę Rawa Mazowiecka.
KGW Wołucza
KGW formalnie zawiązało się w 2018 r. jednakże historia aktywności mieszkanek sołectwa sięga znacznie wcześniej. W chwili obecnej do Koła należy 40 aktywnych Pań, które nie tylko kultywują lokalne tradycje i zwyczaje, aktywnie integrują lokalną społeczność organizując imprezy okolicznościowe i uroczystości, ale również rozwijają swoje zainteresowania ucząc się nowych rzeczy uczestnicząc na przykład w warsztatach rękodzieła z tektury.
KGW Podlas
Koło Gospodyń Wiejskich „Pod lasem” Podlas zawiązało się w marcu 2021 roku z inicjatywy Sołtysa Sołectwa Podlas, Pana Tadeusza Motylewskiego. Działalność Koła to przede wszystkim kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów oraz organizacja spotkań integracyjnych i akcji społecznych mających na celu rozwój kapitału społecznego oraz poczucia tożsamości regionalnej.