Rawskie Inicjatywy Lokalne

 • Plakat informacyjny

Uroczyste podsumowanie „Rawskich Inicjatyw Lokalnych”

Po 9 miesiącach realizacji podzielonej na dwa etapy (badawczy i wykonawczy), organizacji 11 spotkań (eventów, warsztatów, prelekcji) będących efektem 7 inicjatyw Mieszkańców Gminy Rawa Mazowiecka, przyszedł czas na wielki finał projektu „Rawskie Inicjatywy Lokalne” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022”. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w miniony piątek 4 listopada br. w budynku Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach.

 • Plakat informacyjny

Spotkanie z rawskim folklorem

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji, niestety już z ostatniego spotkania zorganizowanego w ramach projektu "Rawskie Inicjatywy Lokalne", które odbyło się w niedzielę 30 października w Matyldowie. Dzięki wspaniałym pasjonatkom - Pani Danucie Dębskiej oraz Pani Barbarze Branickiej - na finiszu naszych działań projektowych, mieliśmy niecodzienną okazję poznać, doświadczyć i "posmakować" piękna rawskiej kultury ludowej. Była interesująca prelekcja, była nauka śpiewu regionalnych pieśni, były również dawne zabawy taneczne naszych ojców i dziadków (mietlorz, krzyżok, oberek), ale nade wszystko była wspaniała atmosfera i świetna zabawa.

 • Plakat informacyjny

Niedziela z wikliną

Niedziela 23 października 2022 r. upłynęła w Matyldowie pod znakiem warsztatów wikliniarstwa, które stanowiły drugą odsłonę inicjatywy pn. "Spotkanie z kulturą". Dziękujemy Pani Izabeli Jasewicz za niezwykle ciekawe 3-godzinne warsztaty z dużą dawką uśmiechu i pozytywnej energii. Pomysłodawcami mini cyklu spotkań są Mieszkańcy Bogusławek Dużych i Bogusławek Małych.

 • Fotorelacja

Warsztaty taneczne w Pukininie

Od prostych kroków po złożone układy taneczne, zabawa połączona z nauką, trwała w najlepsze! Tanecznie zakończył się mini cykl spotkań w Pukininie pt. "Kulturalnie aktywni w każdym wieku". W minioną sobotę 22 października br. w budynku miejscowej Szkoły Podstawowej, młodzi i młodsi Mieszkańcy Pukinina mieli okazję uczestniczyć w niezwykle energicznych warsztatach, które poprowadziła Pani Milena Jackowska.

 • Plakat informacyjny

Filmowe spotkanie w Matyldowie

W minioną niedzielę 9 października 2022 r. w Matyldowie, mieliśmy przyjemność zainaugurować realizację ostatniej inicjatywy lokalnej pn. Spotkanie z kulturą, zgłoszonej przez Mieszkańców Wsi Bogusławki Duże i Bogusławki Małe. Cykl trzech spotkań traktujących o dziedzictwie kultury regionu rawskiego rozpoczął się od autorskiego spotkania z Panem Jakubem Wiewiórskim oraz ciekawej prelekcji dotyczącej historii filmowej naszej Małej Ojczyzny. Pośród wielu ważnych faktów i informacji związanych z produkcjami, które powstały na ziemi rawskiej, nie zabrakło niemniej ciekawych wątków okołofilmowych i humorystycznych anegdot.

 • Plakat informacyjny

Czas na ostatnią inicjatywę!

Drodzy Państwo, wielkimi krokami zbliża się inicjatywa nr 7. Już w najbliższą niedzielę 9 października 2022 r. o godz. 17.00, w budynku GOK w Matyldowie odbędzie pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań edukacyjnych, które pozwolą poszerzyć wiedzę z zakresu dziedzictwa kultury regionu rawskiego.

 • Plakat informacyjny

Pokaz jakiego jeszcze nie było!

Zaczęło się od "niewinnego" pomysłu, a skończyło wspaniałym porywającym wydarzeniem... Za nami realizacja już szóstej inicjatywy kulturalnej, której pomysłodawcami byli członkowie Rady Sołeckiej Wsi Boguszyce. Zebrani w sobotnie popołudnie przy boguszyckiej scenie plenerowej widzowie byli świadkami tego co najlepsze w widowiskach tj. nawiązania do historii i tradycji regionu nieoczekiwanych punktów i zwrotów imponującego programu, występów na wysokim poziomie wokalnym i artystycznym, porywających układów tanecznych, niesamowitej energii scenicznej, dużej dawki humoru i ironii oraz - co bardzo istotne - zaangażowania artystów w każdym wieku.

 • Plakat informacyjny

Projektują i szyją swoje stroje na warsztatach

Nici, igły, nożyczki, tkaniny, maszyny krawieckie, ale również nieograniczona wyobraźnia, poczucie estetyki i wiedza ze świata mody były dominantami warsztatów projektowania i szycia, w Boguszycach. 

 • Plakat informacyjny

Przygotowują występ podczas warsztatów tanecznych

W Boguszycach przygotowania do sobotniego spotkania z losami kobiety wsi "KOBIETA KIEDYŚ, KOBIETA DZIŚ" wkraczają w finalną fazę. Na warsztatach tanecznych Panie dają z siebie wszystko, powtarzając niemal do perfekcji swój niezwykły układ taneczny. A to tylko część z przygotowanych na sobotę niespodzianek... 

 • Plakat informacyjny

W Dziurdziołach bawili się „na ludową nutę”

Pomimo kapryśnej pogody sobotnie popołudnie możemy zaliczyć do tych zdecydowanie udanych. Niesamowita energia, radosna zabawa, a nade wszystko edukacja kulturowa na płaszczyźnie dziedzictwa ludowego regionu rawskiego były wyznacznikiem kolejnej inicjatywy lokalnej pn. "Na ludową nutę".

 • Plakat informacyjny

Czas na pokaz mody damskiej! Zapraszamy do Boguszyc

Drodzy Państwo, przed nami inicjatywa nr 6 pn. „Kobieta kiedyś, kobieta dziś”. W sobotę 17 września 2022 r. zapraszamy do Boguszyc, gdzie czeka nas niecodzienne spotkanie z losami kobiety wsi. Narzędziem wizualizacji tematyki stanie się pokaz mody damskiej charakterystycznej dla obszaru wiejskiego w perspektywie lat minionych oraz czasów nam współczesnych, w kontekście historycznym i artystycznym. Oczywiście modelami będą mieszkańcy sołectwa Boguszyce, którzy sami stworzą swe kreacje na poprzedzających wydarzenie, warsztatach projektowania i szycia.

 • Plakat informacyjny

Niecodzienne warsztaty obróbki lnu

Cóż to były za warsztaty...! Z międleniem, czesaniem, przędzeniem i tkaniem, a także udziałem gościa specjalnego - animatora Narodowego Centrum Kultury Pana Karola Ostalskiego. Dzięki wspaniałej prowadzącej Pani Aleksandrze Olszewskiej wszystkie etapy obróbki lnu stały się ciekawym i pasjonującym doświadczeniem. Warsztaty ubogaciła brawurowa inscenizacja opowiadania Marii Konopnickiej "Jak z lnem było", w interpretacji i wykonaniu Mieszkańców Sołectwa Huta Wałowska - Janolin.

 • Plakat

Pożegnanie lata jakiego jeszcze nie było…

W piątek 2 września br. w Matyldowie miało miejsce niezwykle miłe wydarzenie tj. "Pożegnanie lata", w klimacie święta ziemniaka. Inicjatywy miała na celu ukazanie młodym pokoleniom Mieszkańców dawnych zwyczajów i tradycji wsi związanych z lokalną kulturą agrarną. Tematem przewodnim przedsięwzięcia były tradycyjne wykopki ziemniaków oraz związane z tym aspekty kulturowo - kulinarne. 

 • Plakat informacyjny

Przed nami spotkanie folklorystyczne. Zapraszamy do miejscowości Dziurdzioły!

"Na ludową nutę", czyli powrót do korzeni muzyki, zabawy i tradycji ludowej regionu rawskiego. Zapraszamy na barwne spotkanie z folklorem do miejscowości Dziurdzioły, które odbędzie już 10 września br. W programie wiele atrakcji dla całych rodzin. Pomysłodawcą inicjatywy jest Sołtys Sołectwa Dziurdzioły Pani Janina Ornafa. Do zobaczenia! Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022.

 • Rawskie Inicjatywy Lokalne - logo

Warsztaty garncarstwa z mistrzem rękodzieła

Sobotnie warsztaty garncarstwa (27.08.2022 r.) były kolejną realizacją w ramach inicjatywy zgłoszonej przez mieszkańców Pukinina pt. "Kulturalnie aktywni w każdym wieku". W historię oraz tajniki tradycyjnego rękodzieła, wprowadził nas mistrz garncarstwa Pan Ryszard Arkuszyński. Nie zabrakło ciekawostek oraz wielu anegdot, ale najważniejsza była praca na garncarskim kole. A tu powstawały m.in. wazony, donice, misy i skarbonki. 

 • Plakat informacyjny

Dowiedz się „Jak to ze lnem dawniej w Janolinie było”!

Inicjatywa goni inicjatywę! Tym razem zapraszamy do sołectwa Huta Wałowska - Janolin, gdzie w niedzielę 4 września 2022 r. odbędą się warsztaty obróbki lnu pt. "Jak to ze lnem dawniej w Janolinie było". Inicjatywa stanowi wspaniałe nawiązanie do historii nazwy miejscowości Janolin, w której dawniej uprawiano len.

 • Plakat informacyjny

Zapraszamy na pożegnanie lata w klimacie święta ziemniaka

W myśl wielowiekowej kultury agrarnej polskiej wsi, okres letni kończyły wykopki ziemniaków i związane z tym prace polowe. Nawiązując do tego dziedzictwa zapraszamy już za tydzień tj. 2 września 2022 r. do Matyldowa, na wspólne "Pożegnanie lata", w klimacie święta ziemniaka. W programie wiele atrakcji takich jak: ziemniaczana kuchnia, gry i zabawy z ziemniakiem, rodzinne wykopki, animacje ruchowe, prezentacja lokalnych talentów muzycznych, wspólna zabawa z zespołem. Nie zabraknie też innych miłych niespodzianek. 

 • Plakat informacyjny

Warsztaty malarstwa z Panią Bogumiłą Król

Artystyczna i kulturalna edukacja, pokoleniowa integracja, aktywne spędzanie czasu wolnego i dobra zabawa, czyli „Rawskie Inicjatywy Lokalne” osłona druga. W Pukininie, ostatnie sobotnie popołudnie miało miły artystyczny akcent. Przy altanie sołeckiej odbyło się pierwsze z cyklu plenerowych spotkań w ramach inicjatywy mieszkańców miejscowości pn. "Kulturalnie aktywni w każdym wieku". 

 • Plakat informacyjny

Zapraszamy na mini cykl warsztatów do Pukinina!

Życie nie lubi próżni, a zwłaszcza życie kulturalne... Czas na realizację kolejnego pomysłu Mieszkańców Gminy Rawa Mazowiecka. Tym razem zapraszamy do miejscowości Pukinin, gdzie już w najbliższą sobotę wystartuje cykl spotkań warsztatowych pn. "Kulturalnie aktywni w każdym wieku".

 • Logo - Rawska Ofensywa Kulturalna

Przywołujemy pamięć o bohaterach

Pierwsza z "Rawskich Inicjatyw Lokalnych" przeszła już do kronik... Niedzielne popołudnie w miejscowości Rossocha było piękną lekcją ciągle żywej lokalnej historii, przywołującej pamięć o tak bliskich nam bohaterach z okresu II wojny światowej - Mieszkańcach Kurzeszyna i okolicznych miejscowości.

 • Plakat informacyjny

Przed nami pierwsza z siedmiu inicjatyw lokalnych

Na dobry początek zapraszamy do miejscowości Rossoscha, gdzie w przeddzień Święta Wojska Polskiego, będzie miało miejsce spotkanie historyczno-militarne "Przywołujemy pamięć o bohaterach", nawiązujące do działalności oddziałów partyzanckich na ziemi rawskiej oraz historii zrzutu broni z 1943 roku.

 • Rawskie Inicjatywy Lokalne

Start drugiej części „Rawskich Inicjatyw Lokalnych”

Z początkiem bieżącego miesiąca rozpoczęliśmy realizację II części projektu "Rawskie Inicjatywy Lokalne". Na dobry początek w dniu 4 sierpnia 2022 r. odbyliśmy konsultacje z pomysłodawcami inicjatyw podczas, których opracowaliśmy harmonogram wspólnych działań oraz szczegóły realizacyjne zaplanowanych zadań.

 • Protokół

Konkurs rozstrzygnięty, inicjatywy lokalne wybrane!

Niezwykle nam miło poinformować, że konkurs na "Rawskie Inicjatywy Lokalne" został rozstrzygnięty.

Komisja konkursowa w składzie:

 • Łukasz Glimasiński – dyrektor GOK-u – Przewodniczący,
 • Agnieszka Mrówczyńska - przedstawiciel Urzędu Gminy Rawa Mazowiecka – Sekretarz,
 • Karol Ostalski – przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury - Członek Komisji,
 • Jacek Zakrzewski - koordynator projektu - Członek Komisji,
 • Rawskie Inicjatywy Lokalne - logo

"Rawskie Inicjatywy Lokalne'' na finiszu pierwszego etapu

Dziś w ramach konsultacji - koordynator projektu Jacek Zakrzewski wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Matyldowie Łukaszem Glimasińskim - wspólnie służyli pomocą i wsparciem merytorycznym potencjalnym beneficjentom. Efekt? Kilka godzin bezcennych rozmów z mieszkańcami Gminy Rawa Mazowiecka oraz bardzo miła "konfrontacja" z kreatywnością społeczną!

 • Plakat

Wystartował konkurs na Rawskie Inicjatywy Lokalne

Szanowni Państwo ruszamy z naborem wniosków na najlepsze projekty kulturalne, które będziemy mogli sfinansować ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do rozwoju działalności kulturalnej realizowanej oddolnie przez bezpośrednich uczestników i odbiorców kultury. Konkurs trwa do 22 czerwca 2022 roku oraz skierowany jest grup nieformalnych i organizacji pozarządowych z tereny Gminy Rawa Mazowiecka.

 • Rawskie Inicjatywy Lokalne - logo

Diagnoza sfery kulturalnej Gminy Rawa Mazowiecka

Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie jest w obecnym roku jednym z pięćdziesięciu beneficjentów z całego kraju programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022, a tym samym realizatorem projektu "Rawskie Inicjatyw Lokalne", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dobiega czas realizacji pierwszej części projektu polegającej na opracowaniu diagnozy zasobów, oczekiwań i potencjału kulturotwórczego mieszkańców Gminy Rawa Mazowiecka. Za grupą projektową siedem spotkań fokusowo-animacyjnych z mieszkańcami gminy w różnym wieku i z różnych środowisk, które dostarczyły niezwykle ciekawy i bogaty materiał badawczy. Minione dwa miesiące upłynęły również na wewnętrznych spotkaniach roboczych i analizach zgromadzonego materiału w formie ankiet i mini ankiet, zapisów wywiadów pogłębionych, efektów pracy animacyjnej, dokumentów strategicznych.