W hołdzie rawskim bohaterom

  • Logo projektu

GOK w Matyldowie z dofinansowaniem ze środków Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

Bardzo nam miło poinformować, iż Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie znalazł się w gronie 163 instytucji kultury i organizacji pozarządowych z całego kraju, które uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

  • Fotorelacja

Pierwsze lekcje historyczne za uczniami naszej gminy

Przyszedł czas by powiedzieć więcej o projekcie historyczno-patriotycznym "W hołdzie rawskim bohaterom", który Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie ma przyjemność realizować w tym roku, przy dofinansowaniu ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

  • Fotorelacja

Lekcje historyczne w Boguszycach, Kurzeszynie i Starej Wojskiej

Realizacja zadań historyczno-patriotycznego projektu "W hołdzie rawskim bohaterom" trwa w najlepsze... Boguszyce (5 czerwca), Kurzeszyn (6 czerwca) i Stara Wojska (12 czerwca) to miejsca kolejnych spotkań z młodzieżą szkolną, w ramach organizacji specjalnych lekcji historii poświęconych lokalnym bohaterom z okresu II wojny światowej.

  • Plakat

Zapraszamy do Kurzeszyna na rekonstrukcję historyczną

Wójtem Gmina Rawa Mazowiecka Michał Michalik wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Matyldowie oraz partnerami projektu, serdecznie zaprasza na pierwszą w dziejach naszego samorządu rekonstrukcję historyczną. W niedzielę 3 września 2023 r. o godz. 18.15 na polach Kurzeszyna (przy drodze Kurzeszyn-Rossocha) powrócimy do wydarzeń, które miały miejsce w 1943 roku tj. lotniczego zrzutu broni i amunicji przejętego przez lokalny oddział Armii Krajowej.

  • Fotorelacja

Na budynku szkoły w Kurzeszynie powstaje mural

Pierwszy na terenie Gminy Rawa Mazowiecka historyczno-patriotyczny mural powoli nabiera pięknych form i kolorów. Grafika, która powstaje na budynku Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie jest częścią projektu pt. „W hołdzie rawskim bohaterom”.

  • Plakat informacyjny o wydarzeniu

Zostań statystą podczas rekonstrukcji historycznej

Pierwsza rekonstrukcja historyczna w dziejach Gminy Rawa Mazowiecka zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę 3 września 2023 r. czeka nas swoista podróż w czasie. Na polach miejscowości Kurzeszyn przeniesiemy się do roku 1943 r., aby godnie przedstawić tragizm lokalnych wydarzeń związanych z przyjęciem przez oddział AK lotniczego alianckiego zrzutu broni i amunicji. Zachęcamy nie tylko do obejrzenia widowiska, ale również bycia jego integralną częścią!!

  • Plakat

Finał projektu, czyli rekonstrukcja lotniczego zrzutu broni i odsłonięcie muralu patriotycznego

W minioną niedzielę 3 września 2023 roku miał miejsce wielki finał projektu „W hołdzie rawskim bohaterom”, w ramach którego na polach Kurzeszyna zorganizowana została rekonstrukcja historyczna poświęcona lokalnym wydarzeniom z 1943 roku, a na budynku miejscowej szkoły odsłonięty został mural patriotyczny przywołujący bohaterów akcji przejęcia lotniczego zrzutu broni z Wielkiej Brytanii.   Podczas tej znakomitej podróży w czasie, wszyscy jej uczestnicy mogli doświadczyć całej palety emocji od strachu, poprzez niepokój, zwątpienie, wzruszenie, a skończywszy na poczuciu wielkiego honoru i dumy z odwagi oraz poświęcenia naszych przodków. Widowisko historyczne i akt odsłonięcia muralu, poprzedziły uroczystości patriotyczne przy miejscowym obelisku oraz wspólnotowa modlitwa w kościele parafialnym. 

  • Fotorelacja

Finał projektu. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Z całego serca zachęcamy do obejrzenia oraz polecenia innym klipu wideo z finału projektu "W hołdzie rawskim bohaterom", który miał miejsce 3 września 2023 r. w Kurzeszynie. Film zarówno dla tych, którzy byli i widzieli, jak również dla tych, którzy nie byli i nie widzieli.

baner toplayer
Komunikat w sprawie racjonalnego korzystania z wody