Aktualności 2024

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego "Nienormalni" oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem.

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego "Nienormalni" oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem.
Gdzie? 
Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach
Kiedy?
Piątek 12 lipca 2024, godz. 18:00
Nienormalni
Wzruszający film (fabularyzowany dokument) o dzieciach specjalnej troski. Reżyser zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - podkreślał na premierze filmu Jacek Bławut. I zadedykował "Nienormalnych" rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych.
Jacek Bławut
Reżyser filmów dokumentalnych, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat wielu festiwali filmowych na świecie, a także takich odznaczeń jak Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" i Paszport Polityki. 
Kreci filmy dokumentalne od 40 lat. Do jego najważniejszych filmów obok "Nienormalnych" należą:
"Kostka cukru", 
"Szczur w koronie",
"Wojownik", 
a także fabuły: 
"Orzeł", 
"Jeszcze nie wieczór".
Spotkanie poprowadzi Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Wydarzenie towarzyszące
Wystawa plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, którą będzie można oglądać w CAK w Boguszycach do 11 sierpnia 2024 roku.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024

  • autor: Kinga Ekner, data: 2024-07-10
  • Plakat do filmu "Nienormalni" w reżyserii Jacka Bławuta
baner toplayer
Komunikat w sprawie racjonalnego korzystania z wody