Aktualności 2023

9 listopada odbyła się uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej w Kurzeszynie

9 listopada odbyła się uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej w Kurzeszynie. Od tego dnia placówka nosi imię znamienitej postaci – Apolonii Rayzacher.
Szkolne obchody rozpoczęły się o godzinie 9:00 Mszą Św. w kościele parafialnym w Parafia pw NMP Królowej Polski w Kurzeszynie. Mszę celebrował proboszcz parafii, ks. dr Zbigniew Pilichowski. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły zniczy na grobie rodzinnym Rayzacherów na miejscowym cmentarzu. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Kurzeszynie, gdzie Dyrektor szkoły Pani Urszula Matysiak przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli lokalnych społeczności i zaproszonych gości. Wśród nich byli przedstawiciele władz lokalnych, z Wójtem Gminy Michał Michalik, zastępcą Wójta Paweł Jakubowski, Sekretarz Urzędu Gminy Anną Jakubiak, Skarbnik Gminy Marleną Rudzką, Dyrektor Gminnego Zespołu ds. Oświaty Małgorzatą Dudek, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Łukaszem Glimasińskim, dyrektorzy szkół z terenu gminy, członkowie rodziny Apolonii Rayzacher, byli i obecni nauczyciele, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, a także mieszkańcy, absolwenci oraz uczniowie szkoły. Apolonia Rayzacher była wybitną postacią społeczną, działaczką oświatową i miłośniczką kultury. W szkole pracowała od zakończenia I wojny światowej. To właśnie dzięki jej ogromnym staraniom w Kurzeszynie działała szkoła podstawowa, w trakcie II wojny światowej tajne nauczanie, a w 1957 roku Kurzeszyn doczekał się budowy nowego budynku szkoły. Przez długie lata pełniła funkcję dyrektora placówki, wprowadzając innowacyjne metody nauczania i stale dbając o rozwój edukacyjny dzieci.
Ceremonia nadania imienia odbyła się w auli szkoły, gdzie zebrani mogli wysłuchać przemówień. Dyrektor szkoły, pani Urszula Matysiak podkreślała, jak ważną rolę w historii lokalnej oświaty odegrała pani Apolonia Rayzacher. Z kolei przedstawiciele rodziny z radością i dumą dziękowali za uhonorowanie postaci ukochanej przez nich osoby.
Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły, który został oficjalnie poświęcony przez księdza proboszcza miejscowej parafii. Sztandar reprezentuje wartości, którymi kierowała się Apolonia Rayzacher – wiedzę, patriotyzm i otwartość młodych umysłów. Każdy uczestnik uroczystości miał okazję podziwiać występy artystyczne uczniów, którzy przygotowali specjalny program na tę okazję, powiązany z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
Nadanie imienia i wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej w Kurzeszynie to ważne wydarzenie, które stanowi nie tylko hołd dla zasług Pani Apolonii Rayzacher, ale również inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli. Upamiętnienie postaci zasłużonych dla lokalnej społeczności staje się sposobem na kształtowanie i umacnianie wartościowych relacji między szkołą a społecznością.

  • autor: Paweł Jakubowski
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja

Wstecz

baner toplayer
Boże Narodzenie 2023