Aktualności 2023

W hołdzie rawskim bohaterom

Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie rozpoczął realizację historyczno-patriotycznego projektu „W hołdzie rawskim bohaterom”, który w roku 80. rocznicy lotniczego zrzutu borni w miejscowości Kurzeszyn odnosi się do bohaterstwa, oddania i poświęcenia uczestników tych wydarzeń, jak i tragizmu tego ważnego epizodu lokalnej historii. Projekt został dofinansowany kwotą 36 100,00 zł ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie i popularyzacja wiedzy o bohaterskim czynie przyjęcia lotniczego zrzutu broni i amunicji przez lokalny oddział żołnierzy Armii Krajowej w marcu 1943 r., wśród mieszkańców Gminy Rawa Mazowiecka oraz wszystkich innych odbiorców – ludzi XXI wieku. Środkiem do osiągnięcia owego celu, jest realizacja trzech spójnych ze sobą części zadania:

 1. lekcji tematycznych w pięciu szkołach podstawowych na terenie Gminy Rawa Mazowiecka,
 2. muralu patriotycznego na budynku Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie,
 3. rekonstrukcji historycznej w miejscowości Kurzeszyn (pierwszej w historii Gminy Rawa Mazowiecka), będącej najlepszą lekcją „żywej” historii, atrakcyjną bez względu na wiek odbiorcy oraz prowokującą do poszerzenie swej wiedzy z okresu II wojny światowej.

Aktualnie trwa pierwsza faza projektu, czyli organizowane są spotkania z młodzieżą szkolną w ramach specjalnych lekcji historycznych, których prowadzącymi są: dr Marcin Broniarczyk – dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej oraz Tomasz Papież – pasjonat historii, autor książki o zrzucie broni w Kurzeszynie.
Realizacja dwóch pozostałych faz projektu zaplanowana została na okres letni bieżącego roku. W niedzielę 3 września nastąpi symboliczne odsłonięcie muralu na budynku SP w Kurzeszynie, natomiast tego samego dnia w godzinach popołudniowych na polach przy drodze Kurzeszyn – Rossocha będzie miała miejsce wspomniana już rekonstrukcja historyczna. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na to niecodzienne i interesujące wydarzenie.
Partnerami projektu są: Gmina Rawa Mazowiecka oraz Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej.
Dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Fotorelacja
 • Plakat informacyjny
 • autor: Łukasz Glimasiński, data: 2023-06-06