Urząd Gminy Rawa Mazowiecka

Nawigacja

Menu główne

Banery

Powiadomienia sms
pamiatkowa
rodzina
fundusz2

Treść strony

Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki"

Szkolny Zespół Ludowy „ PODCHLEBNICKI”  powstał we wrześniu 2012 roku w Szkole Podstawowej w Starej Wojskiej. Obecnie liczy 24 członków.  Jest to zespół dziecięco - młodzieżowy  skupiający uczniów szkoły. W bieżącym roku szkolnym powstały dwie  grupy: młodsza i starsza. Dzieci wykonują ludowe piosenki i zabawy dziecięce oparte na folklorze Mazowsza. Starsza grupa śpiewa pieśni ludowe, wykonuje tańce, układy ruchowe oraz scenicznie opracowuje przedstawienia tj. „ Na łunce pod lasym”, „Kolędnicy z Wojskiej”, „ Wieczór sobótkowy”. Członkowie zespołu śpiewają gwarą utrwalając w ten sposób mowę swych dziadków i pradziadków. Zespół propaguje przede wszystkim folklor muzyczny Ksiąstwa Łowickiego, lecz ze względu na położenie geograficzne (bliskość z Ziemią Rawską), sięga też i po utwory rawskie. Zespołowi przygrywa kapela w składzie: skrzypce, akordeon i bębenek. W każdym roku występuje ok. 20 razy na miejskich, gminny, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich wydarzeniach, imprezach, uroczystościach i konkursach.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu:

- I miejsce na VI Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie,

- I i II miejsca w Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „SIEDLISKO” w Aleksandrowie Łódzkim,

- II miejsce w XXII Ogólnopolski Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej ph. DZIECKO W FOLKLORZE” w Baranowie Sandomierskim:

- III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Ludowych Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych ph.  FOLKLOR NA BANK w Brańsku,

- II i III miejsca w FOLKLORIADZIE JURAJSKIEJ podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Ludowych  w Poraju,

- GRAND PRIX Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ph. RZECZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM,

- wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej pod hasłem „ BUKOWSKIE PREZENTACJE FOLKLORU MŁODYCH w Bukowsku.

- wyróżnienie w  Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Dzieci i Młodzieży PASIACZEK w Opocznie.

Zespołem kieruje Danuta Dębska przy ogromnej pomocy Janiny Kwiatkowskiej.

 • Szkolny Zespół Ludowy „ PODCHLEBNICKI”
  Szkolny Zespół Ludowy „ PODCHLEBNICKI”

 

Ludowy Zespół Obrzędowy "Wilkowianie"

Ludowy Zespół Obrzędowy "Wilkowianie" powstał w 1994 roku na bazie Koła Gospodyń Wiejskich z Wilkowic. Liczący 15 osób Zespół  podtrzymuje i kultywuje tradycje ludowe, które już od wieków występowały na Ziemi Rawskiej. Kierownikiem zespołu jest Pani Zofia Sujka.

Zespół "Wilkowianie" reprezentuje Gminę Rawa Mazowiecka i Region Rawski w licznych przeglądach i festiwalach. Występował m.in. w Aleksandrowie Łódzkim , Kazimierzu Dolnym n. Wisłą, Kwidzyniu, Mińsku Mazowieckim, Szprotawie. Corocznie prezentuje się również na Dożynkach Powiatowych.

Ludowy Zespół Obrzędowy jest również współorganizatorem ,,Spotkań Zespołów i Kapel Ludowych na Majówce w Wilkowicach”, które w tym roku odbyły się już po raz szósty. 

Dane kontaktowe:
Ludowy Zespół Obrzędowy "Wilkowianie"
Zofia Sujka tel. (46) 814 18 70 

 • Ludowy Zespół Obrzędowy "Wilkowianie"

 


 

Zespół Ludowy "Wspomnienie"

Zespół Ludowy "Wspomnienie" powstał 7 stycznia 2003 roku w celu przypomnienia młodym ludziom dawnych obrzędów, zapomnianych melodii, jak również żeby promować Gminę Rawa Mazowiecka i Powiat Rawski. Założycielką zespołu jest Pani Zofia Łysakowska ze Starych Bylin. Obecnie zespół liczy 15 członków. Z zespołem występuje także czteroosobowa kapela, której kierownikiem jest doświadczony akordeonista Ryszard Góraj.

Zespół "Wspomnienie" śpiewa stare piosenki, oraz układa nowe teksty do starych melodii.
Zespół występuje około dwadzieścia razy w roku m.in. na dożynkach, świętach ludowych, otwarciach, jak i na uroczystościach kościelnych. "Wspomnienie" w swoim dorobku artystycznym ma jak do tej pory kilkanaście wyróżnień specjalnych, a najważniejszymi są: III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim oraz II nagroda na Etno - Kabarecie w 2011 roku.
Solista i akordeonista Grzegorz Czernek, który występuje w tym zespole od dwunastego roku życia, ma w swoim dorobku również wiele nagród i wyróżnień. 

Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Wspomnienie"
Zofia Łysakowska tel. 46 814 40 77 lub 502 732 711

 • Zespół Ludowy "Wspomnienie"

 

"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc" (wcześniej "Dzieciaki z Boguszyc") 

"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc" prezentuje piękno folkloru Ziemi Rawskiej już od 6 lat. Zarówno założycielką, jak i kierowniczką zespołu jest Pani Maria Jolanta Hein. Zespół ten śpiewa stare pieśni z regionu Rawy Mazowieckiej, jak i kultywuje tradycje ludowe podczas różnych przedstawień obrzędowych. Dorobek swojej działalności prezentuje na różnych lokalnych uroczystościach kulturalnych, a w szczególności na Ogólnopolskich Festiwalach Młodych, gdzie  zdobywa liczne nagrody.

Najważniejszymi osiągnięciami w dorobku artystycznym "Zespołu Śpiewaczy z Boguszyc" w bieżącym roku są:

 • I nagroda dla "Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc" w kategorii Folkloru Rekonstruowanego i I nagroda dla solistki Katarzyny Kozik w kategorii Folkloru Rekonstruowanego na 45 Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w dniach 24-26.06.2011 roku. 
   
 • III nagroda dla "Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc" w kategorii zespoły śpiewacze oraz III nagroda dla solistki Katarzyny Kozik na IV Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi 2011 w Dąbrowie Górniczej w dniach 08-10.04.2011 roku. 

Dane kontaktowe:
"Zespół Śpiewaczy z Boguszyc"
Beata Aleksandrzak
tel. 46 815 41 16 lub 512 462 266

 • Zespół Śpiewaczy z Boguszyc

 


 

Zespół ,,Linkowiacy" z Linkowa 

Zespół ,,Linkowiacy" powstał w 2007 roku wraz z obchodami Jarmarku Ludowego w Boguszycach. Obecnie zespół składa się z 14 osób. Zespół ten bierze udział m.in.  w przeglądach zespołów ludowych, jarmarkach, piknikach, dożynkach, majówkach i festiwalach  w województwie łódzkim, jak również poza jego granicami promując Gminę Rawa Mazowiecka Powiat Rawski. 

"Linkowiacy" to zespół wielopokoleniowy, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie młodzieży dawnej muzyki ludowej oraz obyczajów, takich jak: chodzenie po dyngusie w Wielkanoc, śpiewanie majówek przy przydrożnych kapliczkach, przebierańcy i malowanie kozaków na półpoście. Członkinie zespołu przyrządzają również i prezentują tradycyjne potrawy regionalne. 

Dane kontaktowe:
Zespół "Linkowiacy" z Linkowa
Elżbieta Wagacz tel. 667 978 503 

 • Zespół ,,Linkowiacy" z Linkowa

 


 

Zespół ,,Pod Różą" z Wilkowic

Zespół ,,Pod Różą" z Wilkowic rozpoczął swą działalność dość niedawno tj. w styczniu 2011 roku. Zespół wykonuje utwory ludowe, biesiadne, religijne, jak i patriotyczne. Zespół składa się z 10 osób.
W swoim dorobku artystycznym Zespół Ludowy "Pod Różą" ma m.in. udział w VIII kolędowaniu pt. "Z kolędą i dobrym Słowem" w Kochanowie w gminie Głuchów, uw kolędowaniu w Kościele p.w. św. Mikołaja w Słupii, jak i udział w koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II,w Szczukach oraz w "VI Spotkaniach Zespołów i Kapel Ludowych na Majówce w Wilkowicach". 

Dane kontaktowe:
Zespół Ludowy "Pod Różą" z Wilkowic
Barbara Mandzińska
tel.
695 769 809

 • Zespół ,,Pod Różą" z Wilkowic

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Więcej

Banery

Logo NSP 2021
GIAP_SIP
GIAP_SIP
GIAP_SIP
Baner EPUAP

JAK ZAŁATWIĆ SPRAWĘ?

Więcej

MONITOR POLSKI

Więcej

DZIENNIK USTAW

Więcej

Treść po prawej stronie

Oświetlenie uliczne

 • głoś awarię oświetlenia ulicznego

Promuje łódzkie

 • Łódzkie Promuje

Urząd Gminy Rawa Mazowiecka

Al. Konstytucji 3 Maja 32,
96-200 Rawa Mazowiecka
Tel/Fax: (46) 814 42 41
sekretariat@rawam.ug.gov.pl
Numer rachunku:
37 9302 1027 2601 6447 2000 0010

Godziny otwarcia

Zapraszamy w godzinach:
Poniedziałek 8:00 – 16:00
Wtorek 8:00 – 16:00
Środa 8:00 – 17:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 15:00

Licznik odwiedzin

Nasz serwis odwiedziło już
10338 osób
Gratulujemy jesteś jedną z nich!
baner toplayer
Regionów

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.