Urząd Gminy Rawa Mazowiecka

Nawigacja

Menu główne

Banery

Powiadomienia sms
pamiatkowa
rodzina
fundusz2

Treść strony

Centrum Kształcenia "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" w Kurzeszynie

 

Dane teleadresowe : 

Kurzeszyn 5
96-200 Rawa Mazowiecka


Tel. : 605 64 14 62

        46 814 13 06


mail :   kurzeszyn_e@wioskainternetowa.pl
           gminnabibliotekapubliczna@poczta.onet.pl

Godziny otwarcia :    poniedziałek       11.00 - 17.00
                                 wtorek                09.00 - 16.00
                                 środa                 12.00 - 16.00
                                 czwartek             09.00 - 16.00
                                 piątek                 11.00 - 17.00
                             


 

E-edukacja to alternatywa dla klasycznego, tradycyjnego sposobu zdobywania wiedzy, szczególnie atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańców terenów wiejskich, które pod względem infrastruktury telekomunikacyjnej i informacyjnej nie dorównują aglomeracjom miejskim. Stąd pomysł stworzenia ogólnopolskiej sieci Centrów Kształcenia na odległość rozmieszczonych na terenie całego kraju, jako jednego z najważniejszych i najbardziej nowoczesnych ogniw obecnego systemu oświaty. Aktulanie już w 266 gminach wiejskich takie e-edukacyjne ośrodki rozpoczęły swoją działalność. Również i w naszej gminie w miejscowości Kurzeszyn powstała tego rodzaju placówka, która działa od 01.02 2009r.

Czym jest Centrum Kształcenia na odległość?

Centrum Kształcenia na odległość jest placówką o charakterze oświatowym, zapewniającą możliwość ustawicznego kształcenia w formie on-line celem uzupełnienia lub podwyższenia poziomu wiedzy i kwalifikacji.

Każde Centrum jest odpowiednio przystosowane i wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu (średnio 10 stanowisk komputerowych) i teleinformatyczny oraz tzw. biblioteczkę multimedialną (pakiet komputerowych programów edukacyjnych, w tym encyklopedie, słowniki, atlasy). Stwarza również możliwość nieodpłatnego dostępu do stworzonej na potrzeby projektu platformy e-edukacyjnej.

Z pakietu oferowanych w każdym Centrum usług może skorzystać każda osoba zamieszkująca tereny wiejskie, zainteresowana zdobywaniem i uzupełnianiem swojej wiedzy.

Jeżeli obsługa komputera jest ci obca - nie przejmuj się!

Pracownicy Centrum Kształcenia służą pomocą!

Foto Galeria

 • -
 • -
 • -
 • -

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2011


W dniu 4 marca 2011 roku o godzinie 17.30 Gmina Biblioteka Publiczna w Kurzeszynie zorganizowała spotkanie integracyjne dla seniorów - czytelników i czytelniczek biblioteki pod nazwą „Koncert Życzeń” w ramach „ Tydzień z Internetem 2011".

Kampania reklamowa tej specjalnej imprezy rozpoczęła się z tygodniowym wyprzedzeniem. Rozwieszane były plakaty informacyjne a także rozprowadzane ulotki przez czytelników biblioteki. Młodzież szkolna zachęcała do przyjścia na koncert swoich rodziców, swoje babcie, dziadków, ciocie, wujków, wszystkich znajomych.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Rawa Mazowiecka Pan Krzysztof Starczewski.

Koło Gospodyń Wiejskich z Kurzeszyna nie tylko, że brało udział w „Koncercie Życzeń” to zaoferowało swoją pomoc w przygotowaniu poczęstunku z tej właśnie okazji.

Tuż po godzinie siedemnastej w piątkowe popołudnie do Biblioteki zaczęli przybywać uczestnicy oraz zaproszeni goście, których serdecznie witała u progu Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Anna Ferensztajn. Każdy z uczestników wpisywał się na listę obecności a następnie udawał się do sali komputerowej -„Centrum Kształcenia-wioska internetowa- kształcenie na odległość na terenach wiejskich” –gdzie czekało na niego miejsce przy komputerze.

Nie spodziewaliśmy się aż tylu osób. 10 stanowisk komputerowych okazało się niewystarczające. Dwie albo nawet trzy osoby przy jednym komputerze- takiej frekwencji można pozazdrościć. Przydał się też duży 42 calowy monitor na którym wszystkie czynności jakie należy wykonać by odnaleźć ulubiony utwór lub wykonawcę prezentował opiekun Wioski Internetowej Pan Michalik Michał. Na początku podkreślił On, że akcja odbywa się w ramach międzynarodowego tygodnia promowania Internetu oraz wyjaśnił podstawowe czynności związane z obsługą komputera potrzebną na spotkaniu. Po kilku minutach oswojenia ze sprzętem seniorzy i seniorki przystąpili do meritum - niezapomniane utwory i przeboje z młodości – odszukać i zaprezentować zebranym. Każdy musiał również zaprezentować w kilku słowach swoją osobę.

Krzysztof Krawczyk, Alibabki, Czerwone Gitary, Czesław Niemen, Trubadurzy, to tylko kilka propozycji najczęściej wybieranych. Cała gama znakomitych gwiazd, niezapomnianych piosenek, i czar wspomnień.

Po około 1 godzinie słuchania różnych przebojów lat minionych osoby chętne mogły opowiedzieć wszystkim zebranym z czym kojarzą dawną piosenkę, o czym lub kogo piosenka przypomina – były tu nawet wspomnienia z pierwszej randki czy też zaręczyn – miłe wspomnienia, ale były też śmieszne z różnych zabaw wiejskich, z różnych zabawnych sytuacji podczas rwania pierzy czy podczas żniw,  przy których nuciło się lub słuchało określonych utworów bądź ulubionych wykonawców. Przy muzyce kilka par nawet zaczęło tańczyć.

Jak już wszyscy się uśmiali, ubawili i powspominali Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych na poczęstunek - wcześniej coś dla ducha teraz dla ciała. Było naprawdę pysznie.

Za stołem również  uczestnicy spotkania przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku na bieżąco komentowali swoje wrażenia – czuli się jak na prawdziwym koncercie życzeń.

Można było również zapoznać się z nowymi pomieszczeniami biblioteki, która w nowej siedzibie funkcjonuje od 2009 roku, ale z roku na rok staje się coraz piękniejsza i bardziej funkcjonalna. Każdy, w ponad 16 000 zbiorze, mógł wybrać coś dla siebie. Panie coś z romansu lub literatury pięknej, Panowie jakąś książkę akcji bądź kryminał.

Spotkanie odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze o czym świadczyły uśmiech i zadowolenie uczestników.

Wiele osób podkreślało iż warto częściej organizować tego typu imprezy.

Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcie.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dzień Kobiet w Gminnej Bibliotece Publicznej


W dniu 8 marca 2011 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kurzeszynie odbyło się uroczyste spotkanie Pań z miejscowego Koła Gospodyń. W ten sposób wspólnie pragnęły uczcić swoje święto tj. Dzień Kobiet.

Z życzeniami z tej okazji pospieszyli strażacy z miejscowej OSP, którzy od wielu lat  współpracują z Kołem Gospodyń Wiejskich w Kurzeszynie. Każda z uczestniczek spotkania otrzymała słodki upominek.

       W sumie w uroczystości wzięło udział 25 Kobiet w różnym wieku od 28 do 83 lat, które wcześniej same przygotowały różnego rodzaju ciasta, smakołyki i sałatki na to spotkanie. Wspólne rozmowy, śpiewy,  tańce, opowiadanie dowcipów i anegdot  trwały do późnych godzin nocnych. Najstarsza uczestniczka spotkania Pani Anna Grzywka  swoimi dowcipami i pięknymi monologami potrafiła rozbawić swoje koleżanki do łez.

       Był też czas aby porozmawiać o przyszłości i dalszej działalności tejże organizacji. Podobnie jak to dzieje się w innych miejscowościach padł pomysł aby zarejestrować Koło jako stowarzyszenie, co otworzyło by furtkę choćby do funduszy unijnych w celu poszerzenia działań aktywizujących mieszkanki wsi. Pomysłów na spędzanie wolnego czasu jest naprawdę dużo: kursy pieczenia i gotowania, kurs tańca, kursy komputerowe w siedzibie biblioteki , to wszystko jest do zrobienia – wystarczy tylko troszkę chęci i zaangażowania.

          Koło Gospodyń Wiejskich w Kurzeszynie działa już ponad 50 lat. Wiadomo że zdarzały się chwile większej lub mniejszej aktywności. Owocnie współpracuje z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną, Gminną Biblioteką Publiczną, czy choćby księdzem proboszczem. Czynnie bierze udział w różnego rodzaju imprezach czy to na szczeblu gminnym (dożynki), czy lokalnym.  Wszyscy mają nadzieję ,że zapał i chęć działania na rzecz wsi nie przygaśnie,  a wprost przeciwnie będzie się jeszcze bardziej rozwijać.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Więcej

Banery

GIAP_SIP
GIAP_SIP
GIAP_SIP
Baner EPUAP

JAK ZAŁATWIĆ SPRAWĘ?

Więcej

MONITOR POLSKI

Więcej

DZIENNIK USTAW

Więcej

Treść po prawej stronie

Oświetlenie uliczne

 • głoś awarię oświetlenia ulicznego

Promuje łódzkie

 • Łódzkie Promuje

Banery

porady

Urząd Gminy Rawa Mazowiecka

Al. Konstytucji 3 Maja 32,
96-200 Rawa Mazowiecka
Tel/Fax: (46) 814 42 41
sekretariat@rawam.ug.gov.pl
Numer rachunku:
37 9302 1027 2601 6447 2000 0010

Godziny otwarcia

Zapraszamy w godzinach:
Poniedziałek 8:00 – 16:00
Wtorek 8:00 – 16:00
Środa 8:00 – 17:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 15:00

Licznik odwiedzin

Nasz serwis odwiedziło już
7566 osób
Gratulujemy jesteś jedną z nich!

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.